Ukrajna háborús műholdakat kapott az oroszok ellen, nem várt helyről jött az űrfegyver
Idén áprilistól műholdas radarfelvételeket oszt meg Ukrajna katonai hírszerzésével Japán. Ez az első alkalom, hogy az ázsiai ország ilyen jellegű hírszerzési adatokat ad át külföldi félnek, ami jelentősen javíthatja Ukrajna megfigyelési képességeit a háborúban – jelentette a bulgarianmilitary.com.
Április 21-én Japán bejelentette, hogy az Institute for Q-shu Pioneers of Space (iQPS) által üzemeltetett szintetikus apertúrájú radar (SAR) műholdak által készített felvételeket megosztja az ukrán katonai hírszerzéssel (GUR). Az Intelligence Online által közölt megállapodás Japán óvatos, de növekvő szerepvállalását jelzi a globális biztonsági együttműködésben.
A SAR technológia különleges képességei jelentik az együttműködés igazi értékét:
míg az optikai műholdak csak tiszta égbolt és nappali fény mellett készíthetnek használható képeket, a SAR műholdak mikrohullámú impulzusokat bocsátanak ki, amelyek visszaverődnek a Föld felszínéről, így részletes két- vagy háromdimenziós térképeket alkotnak.
Ez lehetővé teszi, hogy kedvezőtlen időjárási körülmények között és napszaktól függetlenül is „lássanak”, ami felbecsülhetetlen értékű katonai alkalmazásokban.
Az iQPS műholdak figyelemre méltó mérnöki teljesítményt képviselnek: a vállalat zászlóshajó QPS-SAR műholdjai mindössze 100 kilogrammot nyomnak, ami töredéke a hagyományosan használt több tonnás műholdaknak. Kis méretük ellenére 46 centiméteres felbontást érnek el, ami lehetővé teszi egy autónál kisebb tárgyak megkülönböztetését is. Ezt egy könnyű, kinyitható parabolaantenna teszi lehetővé, amely indításkor 80 centiméteres, majd a pályán 3,6 méteresre nyílik ki.
Az iQPS szerint műholdjaik költsége a hagyományos modellek századrésze, ami áttörést jelent mind kereskedelmi, mind katonai szempontból.
A műholdak alacsony Föld körüli pályán, körülbelül 600 kilométer magasságban keringenek, és X-sávos radarrendszert használnak a mikrohullámú jelek továbbítására és fogadására.
Ukrajna számára a SAR-képalkotás hadműveleti előnyei jelentősek, mivel a sötétben vagy sűrű hóesésben történő megfigyelés képessége különösen fontos Kelet-Ukrajnában, ahol a téli hadműveletek gyakran nehéz körülmények között zajlanak. A SAR-adatok felfedhetik a járó motorok hőlenyomatát, észlelhetik az álcázott járműveket, vagy feltérképezhetik a tüzérségi csapások által okozott terepváltozásokat.
A megállapodás két-három hónapos időkeretet tartalmaz az iQPS-rendszerek ukrán hírszerzési platformokba történő integrálására.
A tárgyalások a japán és ukrán tisztviselők között 2025 februárjának végén kezdődtek, miután az Egyesült Államok ideiglenesen felfüggesztette a hírszerzési információk megosztását Kijevvel. Bár az amerikai támogatás március közepére helyreállt, az incidens rávilágított arra, hogy Ukrajnának diverzifikálnia kell hírszerzési forrásait.
Az iQPS 2025 áprilisáig öt műholdat fog üzemeltetni, 2026 végéig tervezi a hetedik fellövését, 2027-re pedig teljes, 24 műholdból álló konstellációt kíván létrehozni, amelynek célja, hogy közel valós idejű képeket biztosítson a Föld bármely pontjáról 10 percenként.