A SpaceX az ISS-nél dokkol, hogy összegyűjtse a rekedt űrhajósokat

Kikötött a SpaceX kapszula, amelyet azért küldtek, hogy visszahozzák a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) rekedt két űrhajóst.

A Dragon kapszula, amelyben van két üres hely Butch Wilmore és Suni Williams számára, keleti idő szerint 17:30-kor (22:30 BST) kötött ki. A páros a Boeing új Starliner kapszuláján érkezett meg az állomásra egy nyolcnapos küldetésre júniusban, de a repülés során felfedezett hiba miatt kénytelenek voltak ott maradni. Most várhatóan februárban térnek vissza a Földre.

A Dragon kapszula szombaton emelkedett fel a floridai Cape Canaveralról, Nick Hague NASA űrhajóssal és Alexander Gorbunov orosz űrhajóssal. Hague, aki korábban részt vett az ISS-en, és Gorbunov csatlakozik az űrállomás legénységéhez, mielőtt Wilmore-t és Williamst visszaviszik a Földre. A kilövést csütörtökre tervezték, de elhalasztották a Helene hurrikán miatt, amely az elmúlt napokban hatalmas pusztítást okozott az Egyesült Államok délkeleti részén, beleértve Floridát is. A dokkolás akkor történt, amikor az űrállomás 265 mérföldre (426 kilométerre) repült a dél-afrikai Botswana felett.

Az ISS belsejéből készült felvételek azt mutatják, hogy Hague és Gorbunov mosolyogva pózolnak a legénység többi tagjával, miután megérkeztek.

Az eredeti Starliner-repülés, amely június 5-én indult, a kapszula első tesztrepülése volt űrhajósokkal a fedélzetén, és a Boeing első kísérlete volt űrhajósokat vinni az ISS-re. A repülés során számos problémát tapasztalt, beleértve a hélium szivárgását – amelyet a meghajtórendszerében használnak – és problémákat több tolómotorjával. A Boeing és a NASA mérnökei hónapokat töltöttek a nyomozással, de augusztus végén a NASA úgy döntött, hogy nem lenne biztonságos Wilmore-t és Williamst hazavinni a Starliner fedélzetére. A kapszula már több évet késett a fejlesztés során bekövetkezett kudarcok, valamint a 2019-es és 2022-es, személyzet nélküli tesztrepülések során felfedezett problémák miatt. A NASA 2011-ben megszüntette űrrepülőgép-flottáját, így az orosz Szojuz hajókra támaszkodott az ISS-re való eljutásban, illetve onnan vissza.

Az ügynökség kulcsfontosságú célja már egy ideje, hogy két amerikai cég hajtsa végre a küldetéseket, és 2014-ben a Boeing és a SpaceX 4,2 milliárd dollár (3,2 milliárd GBP), illetve 2,6 milliárd dollár (2 milliárd font) értékű szerződést kapott.

2020-ban az Elon Musk milliárdos által alapított SpaceX volt az első magáncég, amely űrhajósokat vitt az ISS-re.