57 napon át lesz egy második holdja is a Földnek

Hamarosan a Föld közelébe kerül az 2024 PT5 kódjelű aszteroida, aminek pályáját a Föld gravitációja módosítja.

Ritka csillagászati jelenségre kerül sor szeptember végén. A 2024 PT5 kódjelű égitest, amit augusztus 7-én fedeztek fel a szakemberek, hamarosan eléri a Földet, majd pályára áll körülötte, így egy második holdja is lesz a bolygónknak. Igaz, nem túl sokáig.

A Gizmodo azt írja, az égitest érkezésére szeptember 29-én kell számítani – azt nem tudni, hogy pirkadatkor és kelet felől-e –, és egészen november 25-ig élvezi majd a Föld gravitációs vendégszeretetét. Carlos és Raúl de la Fuente Marcos, a madridi Complutense Egyetem tudósainak számítása szerint november 25-e után ismét távolodni kezd majd a bolygónktól az objektum.

A 2024 PT5 nagyon kicsi, csupán 10 méter széles, így szabad szemmel nem lehet majd látni. Valószínűleg azok sem gyönyörködhetnek benne, akiknek otthon van egy házi teleszkópjuk, az égitest fényessége ugyanis 22 magnitúdójú lesz. Az objektumok 6, vagy annál alacsonyabb magnitúdónál válnak szabad szemmel láthatóvá.

A Research Notes of the AAS című tudományos folyóiratban megjelent publikációban a szakemberek azt írják, a kettős hold előfordulása ritka a Föld esetében, de nem egyedülálló. Hasonló helyzet már kialakult még 2006 júliusában, amikor az idegen égitest nagyjából egy évig volt a bolygó gravitációs fogságában.

A szakemberek úgy vélik, az égitest az Arjuna aszteroidaövből származhat, amiben olyan földközeli égitestek vannak, amelyek pályája hasonló a Földéhez.

Az elválás után 2025. január 9-én ismét elrepül majd a Föld mellett, ezután viszont már csak 2055-ben jön a bolygónk közelébe.